top of page
DRUKAS TEHNOLOĢIJA

SIETSPIEDES VĒSTURE :

Sietspiedes pirmsākumi meklējami Japānā un Ķīnā, bet Lionas zīda ražotāji to ieviesa apģērbu un interjeru audumu ražošanā. Par modernās sietspiedes dzimteni uzskatāma Amerika. Dažāda veida grafiskās zīmes un norādes, afišas, publisko pasākumu noformējums un reklāmas materiāli – tas viss bija milzīgs tirgus segments, kas no ražotāja pieprasīja apjomu un bieži vien arī milzu izmērus.

Vairāki sietspiedes tehnoloģiskie elementi viens pēc otra citu procesu vajadzībām tika izgudroti dažādās vietās. Kopš 1830. gada Šveicē tika uzsākta zīda marles ražošana, primāri miltu sijāšanai. Rākelis – sietspiedē viens no būtiskākajiem darbarīkiem – krāsas vilkšanai pār trafaretu kā virsmu uzkopšanas vai liekā mitruma noņemšanas rīks lietošanā pamazām tiek ieviests ap 19. gadsimta vidu, bet tikai 1937. gadā Etore Stekone patentē tā saukto Čikāgas rākeli – lāpstiņu ar gumijas skaldni. 

Kopš 1950. gadiem sietspiedes zīda audumu nomainīja daudz izturīgākie sintētiskie materiāli – poliesteru un neilona sieti, specifiskiem rūpnieciskās drukas nolūkiem – arī metāla sieti.

Sietspiedes apdrukas darbnīca
Sietspiedes apdrukas vēsture

SIETSPIEDES SAGATAVOŠANAS PROCESS :

Sietspiede jeb tiešā druka tiek parasti pielietota uz tekstila, poliestera, papīra, plastikāta, metāla,  kartona, koka, korķa un citām virsmām.

Sietspiede ir viens no trafaretdrukas paveidiem, kurā kā formas materiālu izmanto sintētiskā auduma sietu, kas uzstiepts uz rāmja. Sagatavošanās process drukai sevī ietver iespiedformas izgatavošanu, ar foto filmas palīdzību. Iespiedformai tiek izmantots alumīnija rāmis ( trafarets), kurā ievilkts poliestera siets ar smalkumu no 20 - 200 diegiem uz 1 cm. Apdrukai izvēlētais attēls ar grafiskās programmas ( Corell, Adobe Ilustrator) palīdzību tiek sadalīts krāsu laukumos un izdrukāts uz filmas. Tālāk tas tiek pārnests uz speciāla, ļoti smalka poliestera auduma – sieta, kas pārklāts ar fotojūtīgu emulsiju. Ar ultravioletās Gaismas palīdzību dizains no filmas tiek uzkopēts uz sieta. Tālāk seko skalošanas , žāvēšanas un aplīmēšanas procedūras līdz pilnīgai sieta sagatavošanai drukai. Šie darbi ir laikietilpīgi, tāpēc sietspiede ir piemērota tādiem darbiem,kur jāveic vismaz 15 vienādas apdrukas.

Sietspiedes apdrukas darbnīca
Sietspiedes apdrukas darbnīca

TEKSTILA APDRUKAS SPECIFIKĀCIJA UN KOPŠANA :

T kreklu, kapučjaku un citu kokvilnas audumu apdruku ieteicams veikt sietspiedes tehnikā, jo tad krāsa vislabāk iesūcas audumā. Ievērojot mazgāšanas temperatūru no 45 – 60 grādiem, kad apdrukātā virsma izvērsta uz iekšpusi, tiešā druka lieliski saglabā drukas toni un kalpo ilglaicīgi. Ikviens audums pēc apdrukas tiek termiski apstrādāts, lai nostiprinātu krāsu. Pateicoties materiālam atbilstošai krāsai, kura drukas procesā tiek iespiesta dziļi auduma šķiedrās, drukātais sižets ir elastīgs un noturīgs.

Iespējama apdruka jebkurā Jūsu izvēlētā krāsā pēc Pantones kataloga. Sietspiedes tehnika ir pateicīga lai attainotu nelielas, smalkas detaļas. Sietspiede ir piemērota  vidēji lielu tirāžu drukāšanai. Izmantojot sietspiedes tehniku, attēls uz drukājamās virsmas ir daudz noturīgāks, salīdzinot ar citām modernajām attēlu pārneses sistēmām. Sietspiedes tehnikā iespējams panākt daudz piesātinātāku un spīdīgāku krāsu toni nekā ofsetdrukā, digitālajā drukā, kā arī iespējams iegūt nelielu reljefu uz drukājamās virsmas. Krāsas slāņa biezums sietspiedē drukājot ir  8 - 1000 mkm un vairāk, salīdzinoši  ofsetdrukā krāsas slānis ir 1 - 2 mkm. Bez parastās krāsu gammas sietspiedē var drukāt arī baltu, zelta un sudraba krāsu.

Sietspiedes apdrukas darbnīca
pantoņu skala sietspiedes drukas darbīcas inventārs
bottom of page